Fondy infrastruktury Evropské unie by mohly být použity na obranu.

Publikoval(a) vrtwtf dne

Evropská unie (EU) bude používat finanční prostředky, které byly určeny na infrastrukturní projekty v chudších zemích, na podporu výroby zbraní v celé EU. EU zrušila svůj dlouhodobý zákaz používání zdrojů ze svého centrálního rozpočtu k poskytnutí finančních prostředků průmyslu zbraní. Program označovaný jako “ASAP” s rozpočtem 2 miliard eur má za cíl vyrobit jeden milion 155mm dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu a doplnit národní zásoby, které byly vyčerpány v důsledku ruské invaze loni. Evropská komise uvolní 500 milionů eur na podporu zvýšení výrobní kapacity v továrnách vyrábějících střelivo a rakety v rámci EU.

Členské státy mohou tuto částku doplnit z tzv. kohezních fondů EU. V minulosti se tyto fondy používaly na výstavbu letišť a silnic v chudších oblastech EU k zúžení rozdílu mezi bohatými a chudými oblastmi.

Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní trh, řekl, že tento krok je „plně kompatibilní s dohodou“. Plány musí být stále upřesněny, než se zjistí, kolik financí lze použít na podporu výroby zbraní. Návrh musí také být schválen Evropským parlamentem, aby se stal skutečností[1]https://www.telegraph.co.uk/world-news/2023/05/03/eu-brussels-ukraine-weapons-arms-building-roads/.

Pokud bude tato opatření implementována, pravděpodobně se ovlivní finanční prostředky EU dostupné pro projekty, jako je česká vysokorychlostní železnice (VRT).

References

References
1 https://www.telegraph.co.uk/world-news/2023/05/03/eu-brussels-ukraine-weapons-arms-building-roads/

Zdroj: https://vrt.wtf/2023/05/09/fondy-infrastruktury-evropske-unie-by-mohly-byt-pouzity-na-obranu/

Kategorie: Ekonomika