Úsek HS2 z Birminghamu do Manchesteru zrušen!

Publikoval(a) vrtwtf dne

Na konferenci Tory Party Rishi Sunak oznámil zrušení úseku vysokorychlostní železniční trati HS2 z Birminghamu do Manchesteru. Popisoval HS2 jako “nejlepší příklad starého konsenzu” a upozornil, že ekonomické odůvodnění projektu významně pokleslo. Sunak vyjádřil: „Říkám těm, kteří tento projekt podpořili na začátku, fakta se změnila a správná věc, kterou dělat, když se fakta změní, je mít odvahu změnit směr.” Prohlásil konec dlouhé debaty o HS2 a slíbil přesměrování jeho rozpočtu 36 miliard liber na stovky nových dopravních projektů na severu, v Midlands a v celé zemi.

Původně byla HS2 pojata jako kompletní vysokorychlostní trať dlouhá téměř 555 kilometrů. Postupem času však byly části projektu buď zkráceny nebo zrušeny, což vedlo k významnému snížení jeho trati. Finančně byl původní rozpočet na HS2 značně podhodnocen a jak plánování a výstavba postupovaly, náklady se alarmujícím způsobem zvyšovaly. Východní úsek projektu byl již dříve zrušen, což zvýšilo obavy o celkovou životaschopnost a směr HS2. Tyto vývoje přispěly k rozhodnutí zrušit zbývající části projektu.[1]https://www.telegraph.co.uk/politics/2023/10/04/tory-conference-live-rishi-sunak-speech-mordaunt-latest/[2]https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/tory-party-conference-sunak-braverman-hs2-b2423545.html

Velká Británie má 6krát více obyvatel než Česká republika a dvojnásobek HDP na obyvatele. Navíc geografický tvar Velké Británie, podobně jako Japonska, jej činí vhodnějším pro vysokorychlostní železnici než Českou republiku.

Zdroj: https://vrt.wtf/2023/10/04/usek-hs2-z-birminghamu-do-manchesteru-zrusen/