Megaprojekty a rizika.

Publikoval(a) stopvrt dne

Megaprojects and Risk” poskytuje první podrobné prozkoumání fenoménu megaprojektů.

Jedná se o fascinující zprávu o tom, jak organizátoři multimiliardových megaprojektů systematicky a samoúčelně dezinformují parlamenty, veřejnost a média, aby dosáhli schválení a výstavby projektů.

“Ukazuje, v neobvyklé hloubce, jak vzorec pro schválení představuje nezdravý koktejl podhodnocených nákladů, nadhodnocených výnosů, podhodnocených dopadů na životní prostředí a nadhodnocených účinků ekonomického rozvoje.

Výsledkem jsou projekty, které jsou extrémně riskantní, ale kde je riziko skryto před poslanci, daňovými poplatníky a investory. Autoři nejen prozkoumávají problémy, ale také navrhují praktická řešení vycházející z teorie a tvrdých vědeckých důkazů z několika stovek projektů ve dvaceti zemích, které ilustrují knihu.

Přístupně napsané, bude to základní čtení ve svém oboru pro studenty, vědce, plánovače, ekonomy, auditory, politiky, novináře a občany, kteří mají zájem.”


Bent Flyvbjerg je prvním profesorem BT a inauguračním předsedou řízení hlavních programů na Oxfordské univerzitě v Saïd Business School a spoluzakladatelem jeho akademické oblasti v oboru správy hlavních programů. Je také profesorem a ředitelem na St. Anne’s College v Oxfordu. Flyvbjerg je autorem nebo editorem 10 knih a více než 200 příspěvků přeložených do 20 jazyků. Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Bent_Flyvbjerg

Nils Bruzelius je docentem na Stockholmské univerzitě a nezávislým konzultantem v oblasti dopravy a plánování.

Werner Rothengatter je vedoucím Ústavu pro výzkum hospodářské politiky a oddělení dopravy a komunikace na univerzitě v Karlsruhe v Německu.


Publikováno v roce 2013, předchází současnému rozpracování českého projektu VRT. 

Tato publikace se však jeví jako obzvláště relevantní v souvislosti s manipulací čísel společností Správa železnic, zkreslením socioekonomických výhod a neprůhlednými procesy. 

Zdaleka není výjimkou, chování Správa železnic se zdá být normou. Je to však na úkor veřejného zájmu a od státní organizace je to nepřijatelné. 

https://www.researchgate.net/publication/301852773_Megaprojects_and_Risk_An_Anatomy_of_Ambition

The post Megaprojekty a rizika. appeared first on STOP VysokoRychlostní Trati.

Zdroj: https://www.vrtaci.cz/2021/04/11/megaprojekty-a-rizika/

Kategorie: Ekonomika